محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم تجدید پیمان سفرا و کارمندان وزارت خارجه با آرمان‌های حضرت امام(ره) و دیدار با آیت الله سید حسن خمینی ضمن تشکر و قدردانی از ایشان با اشاره به برگزاری سمینار حضور سفرا و‌ روسای نمایندگی‌های خارج از کشور اظهار کرد: سمینار  امسال در شرایط خطیری برگزار می‌شود، آنچه مشخص است به لطف خدا و رهنمودهای رهبری توانستیم سیاست ایران‌هراسی رژیم صهیونیستی را با مذاکرات برجام شکست دهیم. 

ظریف ادامه داد: دستاوردهای راهبردی ما در برجام کاملا به شکست و‌ انزوای رژیم صهیونیستی انجامیده‌ است، اخیرا نتانیاهو هم اذعان کرده مدتهاست تنها فردی بودم که مجبور بودم مقابل برجام بایستم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: کماکان آمریکا و اسرائیل در زمینه سیاست ایران هراسی منزوی هستند.

وی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امریکا اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران درست کردند که با فشارهای اقتصادی ایران را وادار به تمکین کنند ، آنها ادعا کردند این سیاست برای تغییر رفتار ایران است، آمریکا با حمایت متحدان خود فشار اقتصادی را به همه وارد کرده است که گروهی تمکین کنند، اما در مقایسه با سال‌های قبل و دهه ۹۰ که کشورها علاوه بر آمریکا علیه ایران تحریم ایجاد کردند، اما الان اقدام متقابل علیه ایالات متحده انجام می‌دهند. 

وزیر امور خارجه با بیان اینکه برجام برای ایران یک دستاورد سیاسی و اقتصادی است تاکید کرد: آنچه اتفاق می افتد در کشور نشان دهنده این‌واقعیت است که برجام‌علاوه بر مزایای سیاسی مزایای اقتصادی هم داشت، اگر دستاورد نداشت این میزان واکنش علیه ایران را نداشتیم. 

ظریف تصریح کرد:  ما تلاش می‌کنیم با اعضای باقی مانده برجام که تعهدات خوبی را داشته‌اند ارتباط داشته باشیم، و باید همزمان با این تعهدات اقدام و‌عمل هم داشته باشند، ما هنوز اقدامی از انها در حوزه عملیاتی ندیدیم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد:  این سمینار یک هدف دارد گرچه مذاکرات با اروپا را ادامه می‌‌دهیم اما معطل اروپا نخواهیم شد،  قرار است همفکری کنیم که از این قانون گریزی امریکا ، برای حفظ روابط اقتصادی، صادرات غیرتفتی و تامین نیازهای کشور چه راهکارهایی باید اتخاذ شود. 

وی خاطرنشان کرد: این وظیفه بر عهده سفراست، تمرکز بر امور اقتصادی بیشتر شده تا قدری از دین خود را بر مردم ، شهدا و امام شهدا ادا کنیم.